reklama

Zimní balíček - přijde uhelný mráz, nebo obnovitelná romantika?

reklama
 • Před více než rokem se celý svět v Paříži dohodl, že pokud chceme lidstvo uchránit před devastujícími a nevratnými dopady změn klimatu, je třeba udržet oteplení planety pod 2 °C, ideálně dokonce pod 1,5 °C. V praxi to především znamená změnit způsob, jakým vyrábíme energii a postupně přestat pálit fosilní zdroje energie - uhlí a ropu.
 • Evropská komise představila v rámci tzv. zimního balíčku zásadní návrhy na proměnu evropské energetiky pod slibným názvem Čistá energie pro všechny Evropany. Název je jedna věc a realita druhá. Celý balíček ukrývá několik zásadních „ale“. Přesto je spíše lepší než horší. Je reálná šance ho ještě vylepšit, ale bohužel i zhoršit.

  :. Obnovitelné zdroje, nebo uhlí? Tuhle bitvu může vyhrát jen jeden!

  Jen pro představu – samotné legislativní návrhy balíčku mají přes tisíc stránek, k tomu přidejte rozhodnutí, zprávy a sdělení Komise, posouzení dopadu, přílohy a pokyny. Spíše jde tedy o balík než balíček. Bavíme se ale o návrhu, který budou muset schvalovat členské státy a Evropský parlament společně s Komisí. Už teď je patrné že uhelná a ropná lobby, i ústy států, ve kterých má velký vliv, bude kopat ze všech sil.  A o co jim jde nejvíce?  

  Energetická účinnost

  Úspory energie a zvýšení energetické účinnosti je středobodem navrhovaných opatření. Stávající cíl na zvýšení energetické účinnosti o 27 % je v balíčku zvýšen na pouhých 30 %, navzdory neustále zdůrazňovanému principu „účinnost především“. Asi nepřekvapí, že třeba ČEZ ostře kritizuje navýšení plánů energetické účinnosti o pouhé 3 procentní body. Přitom jde především o budovy, ty spotřebují 40 % energie a 75 % z nich je energeticky velmi neefektivních. Naštěstí jsou i firmy, které ambicióznější – 40% navýšení závazku podporují, respektive po něm volají, například Siemens nebo Philips Lighting. A Evropský parlament také volá po 40% závazném cíli, který by dle jeho analýz ušetřil ročně za účty za elektřinu 239 miliard euro.

  Čistá energie ztrácí prioritní přístup do sítě   

  Nyní mají obnovitelné zdroje přednost v přístupu do sítě před těmi tradičními, jako je uhlí, jádro nebo plyn. Balíček navrhuje toto změnit, s výjimkou zdrojů do 500kW, resp. 250kW od roku 2026. To vše za cenu zvýšení emisí až o 10 %. Mnozí si tento krok vykládají jako ústupek uhelnému průmyslu a státům s ním propojeným.

  :. Elektřina z uhlí zoufale bojuje o přístup do sítě i o kapacitní platby.

  Opatření je prezentováno jako narovnání stávajícího pokřivení trhu ve prospěch OZE s cílem zamezit provozovatelům výroben elektřiny, aby prodávali elektřinu v době jejího nadbytku, kdy jsou ceny negativní. Výsledek však může mít zásadní dopad na nové investice do obnovitelných zdrojů a zároveň může vést k tomu, že právě flexibilní OZE budou jako první odpojovány v době nadbytku elektřiny a emise tak jen porostou. Udržet oteplení pod 1,5 °C a naplnit závazky Pařížské dohody tak bude nesplnitelné.

  Kapacitní platby – záchranné lano pro staré uhelné elektrárny

  Kapacitní platby dotují energetické společnosti, aby zachovaly uhelné, jaderné či plynové zdroje jako zálohu pro dny, kdy OZE neprodukují dostatek elektřiny. Ve skutečnosti má ovšem EU nadbytek kapacity - příliš mnoho starých špinavých energetických zdrojů je stále v provozu. Kapacitní platby navržené v balíčku tak mohou udržovat a dotovat z kapes daňových poplatníků uhelné zdroje i přes omezení, která v návrhu jsou. Do roku 2026 by na kapacitní platby mělo nárok 95 % uhelných elektráren. Jejich vlastníci a státy, jejichž energetika je na uhlí založena (hlavně Polsko) nyní masivně lobují za zmírnění již tak mírných pravidel kapacitních plateb.

  Obnovitelné zdroje energie

  Pokud se spojí kapacitní platby a zruší prioritní přístup OZE do sítě, tak se jen těžko naplní proklamace prezidenta Evropské komise Junkera, že Evropa bude světovou jedničkou v obnovitelných zdrojích energie. Již nyní jsou USA i Čína krok před Evropou, pokud se podíváme na investice do OZE. Ale nepříliš ambiciózní cíl EU mít v roce 2030 27 % spotřeby energie z OZE se navíc ještě zmírní, pokud bude cíl společný a ne závazný pro jednotlivé členské státy.

  :. Díky čisté energii může Domingo Jimenéz odsolovat mořskou vodu a zalévat s ní citrony na své biofarmě. To uhelné elektrárny neumějí.

  Slunce na konci tunelu    

  Zatímco výše byly uvedeny ty problematické části balíčku, přeci je je tu jedna revoluční věc, která může případný skepticismus nahradit optimismem. Balíček totiž poprvé explicitně mluví o samovýrobě elektřiny, energetických družstvech a jejich přístupu do sítě. Evropská unie konečně plně uznává potenciál svých občanů, kteří vyrábějí a obchodují s vlastní energií. Samovýroba, obchodování a skladování elektřiny musí stát v centru energetické revoluce Evropy.

  POSTAVTE SE ZA SVÁ PRÁVA, PODPOŘTE OBČANSKOU ENERGETIKU!

  Právo vyrábět, spotřebovávat a za férové ceny prodávat do sítě elektřinu musí být zakotveno v legislativě EU i řádně implementováno členskými státy. Pro takové výrobce musí být garantován prioritní přístup do sítě. Podle studie CE Delft může do roku 2050 187 milionů evropských domácností přispívat k výrobě elektřiny z OZE. Státy jim nesmí házet klacky pod nohy a svazovat je pravidly, které jsou šité na míru energetickému systému minulého století.


reklama
Přeposlat
Diskuse

Nejnovější

Špatná zpráva pro české výrobce. Prodeje aut klesají, dolů jde britský a nově i německý trh

V září se dařilo jen levnějším značkám... více
Byznys 11:05

Hrad platí za to, že odmítá zveřejnit platy zaměstnanců. Po viníkovi škodu nevymáhá, stojí to peníze daňové poplatníky

Kancelář prezidenta odmítá poskytovat informace,... více
Události 07:56

Volební deník Petra Honzejka, díl 16.: Zaorálek demonstruje sám proti sobě, lidovci loví voliče v lednici, Babiš blábolí. Kampaň zešílela

Závěr volební kampaně se nese ve znamení... více
Názory 09:23

Chtějí piráti vystoupit z NATO? A proč navrhují zdanit zahraniční firmy? Ptejte se předsedy Ivana Bartoše

Na co chtějí piráti přilákat voliče? Jaký je... více
Domácí 11:15

Vnučka výtvarníka Milera nesmí poskytovat licence ke Krtečkovi, rozhodl soud

Pražský městský soud rozhodl, že vnučka Zdeňka Milera nesmí dál poskytovat licence k výrobě... více
Domácí 11:06

Mezi mladými voliči v Evropě loví extremisté a protestní strany. V Česku u nich vede ANO, SPD, TOP 09 či piráti

K českým volbám se letos chystá více mladých... více
Titulní strana 09:42

Až sedm tisíc lékařů ve středu zavře ordinace. Pokud nová vláda neodloží elektronické recepty, přijdou větší protesty, hrozí

Tisíce praktiků a ambulantních specialistů ve... více
Události 10:04

Nevylučuji polský majdan. Kaczyński k tomu může Poláky dotlačit, říká šéfredaktor protivládního deníku Michnik

Adam Michnik vede od roku 1989 polský deník... více
Autorská strana 06:59

Ve volbách jde o to, jestli Čechům zůstane svoboda, říká šéf TOP 09 Kalousek. S kým by šel do koalice proti Babišovi? Ptejte se on-line

Hlavním motivem kampaně před volbami do... více
Domácí 10:48

Irák a Kurdové spolu válčí o dědictví Islámského státu. Za pomoci amerických zbraní

Irácká vláda zahájila válku proti Kurdům, kteří... více
Události 10:11
reklama